Hayal Katibi Program Rehberi, Tasarım Rehberi, Yöresel Fotoğraf Sitesi logosu
Aranacak Bölüm: Ara Metni:
Üye OlGiriş

Php Nedir, Nasıl Kullanılır
Php Nedir, Nasıl Kullanılır
1941
Benzer Başlıklar

Php Nedir, Nasıl Kullanılır


Php web programlama dillerinden olan ve en yaygın kullanılan dillerden biridir. Php Yazılım dili okunması ve yazılması kolay ve anlaşılır bir dildir. Php web sayfalarına gömülü olarak kullanılan ve Genel olarak <?php ... ?> taglarının arasına yazılır. <? ... ?> şeklinde kısa kullanımı da vardır fakat her server bunu tanımayabilir, tanıması için bu kullanımın aktif olması gerekmektedir.

Php dili 90 lı yıllarda ortaya çıkmış olup bugünlere gelene kadar çok gelişmiş ve değişmiştir. Bu yazıyı yazdığımız dönemde php 5.3 sürümü popüler olarak kullnılmaktadır. Açık kaynak bir yazılım olan php bu zaman dilimi içinde bir çok kişi tarafından geliştirilmiştir. Aslında Php Yazılım dilinden ziyade bir betik yani komut dilidir. Yazmış olduğumuz komutlar halihazırda kendi halinde bir program olan php server (yaygın olarak Apache Server) tarafından uygulanır. Yazdığımız komutlara göre kendisi yada bilgi alışverişi için bir veritabanına (yaygın olarak Mysql Server) istekte veya sorguda bulunur. Gelen bilgileri yazmış olduğumuz komutlara göre ya ekranda gösterir yada istediğimiz işleme tâbi tutar. 

Php Nesne yönelimli programlamayada olanak tanır. Nesne yönelimli programlama bugün bir çok dil tarafından da yaygın olarak kullanılmaktadır. Object Orient Programing  denilen bu programlama biçiminde class yani sınıflar kullanırız. Bunlar çok kullandığımız komutları birer şablon gibi kullanabilmemizi ve aynı zamanda kullanacağımız esnada bu şablonu değiştirebilmemize olanak tanır. Bu bize yapacağımız işte değilde yazım esnasında hızlılık ve kolaylığın yanı sıra düzenli bir kod yazmamıza olanak tanıyarak iş yükümüzü hafifletmeye yarar.

Phpnin kullanımı konusunda bir kaç örnek vermek gerekirse

<?Php 

// bu çift slash açıklama satırı yapar bulunduğu satır işleme tabi tutulmaz.

<?Php ile php komutu başlatılır.

// echo ekrana bir şeyler basmayı yani ekranda resim ve yazı göstermeye yarayan komuttur.

echo "Bu Bir Test Metnidir";

// Ekranda "Bu bir Test Metnidir" Yazar.

// echo komutu echo " "; şeklinde çift veya tek tırnak arasına metin veya resim ile tırnak sonuna noktalı virgül konarak sonlandırılır.

// ve son olarak ?> tagı ile php komut satırı kullanımı sonlandırılır.

?>

 


Bu Konuya Yapılan Yorumlar

Yorum Ekle


Anahtar Kelimeler
php nedir php kullanımı php hakkında kısa bilgi php nerelerde kullnılır php kolay bir dildir php öğrenmek kolay php ders php dersleri php konu anlatımları php eğitimi
, performance: