• Doğu Anadolu Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?

Bitkisel üretime elverişli alanlar, bölge yüz ölçümünün ancak %10’unu kaplar.
Bu alanın büyük bölümünde tahıl ekimi yapılır. Tahıldan başka baklagiller, şeker pancarı, meyve, sebze, pamuk ve az miktarda da tütün yetiştirilir.
Pamuk yetiştirilen kuytu Iğdır, Malatya ve Elazığ ovalarını yanı sıra Erzincan Ovası ile Van Gölü(Van) çevresinde meyve bahçeleri çok yer tutar.
Yer şekilleri ve iklimin olumsuz etkisinden dolayı tarımsal faaliyet gelişmemiştir. Bölgedeki tarım etkinlikleri en çok bölgenin güneyindeki çöküntü ovalarında (Elbistan, Van, Elazığ, Muş ve Malatya ovaları) yoğunlaşır.
Toplam ekili alanların büyük bölümü (%91) tahıl, özellikle de buğday ekimine ayrılmıştır. Buğdaydan sonra ikinci sırayı arpa alır (arpa bazı yerlerde, buğdaydan daha az sıcaklık istediği için buğdaya tercih edilir ve Erzurum-Kars bölümünün yüksek yerlerinde yaygın biçimde ekilir). Hakkâri’de buğdaydan sonra ikinci sırayı mısır alır. Bitlis ilinde buğday-çavdar karışımı ekim, geniş yer tutar; ayrıca, darı ekimi geleneksel önem taşır. Doğu Anadolu’da çavdar üretimi bu ve kısa yetişme süresine daha kolay uyduğu ürünlerin çok gerisinden gelir (en çok Erzurum’ da yetiştirilir); sanayi bitkileri ekimi de çok az yer tutar. Ekilen başlıca sanayi bitkisi pamuktur (Malatya, Elazığ, özellikle de İğdır ovalarında)...
 

Yorum Yap


Lütfen Buradan Soru Sormayınız.
Not: HTML'e dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Doğu Anadolu Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?


Doğu Anadolu Bölgesinde Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir? İndir

Etiketler: doğu anadolu bölgesinde yetişen tarım ürünleri nelerdir, doğu anadolu bölgesinde yetişen tarım ürünleri nelerdir, doğu anadolu bölgesinde yetişen tarım ürünleri haritası, doğu anadolu bölgesinde yetişen tarım ürünleri vikipedi, doğu anadolu bölgesinde yetişen tarım ürünleri, , doğu anadolu bölgesinde yetişen başlıca tarım ürünleri, doğu anadolu bölgesinde en çok yetişen tarım ürünleri, doğu anadolu bölgesi bölgesinde yetişen tarım ürünleri, doğu anadolu bölgesinde yetişen tarım ürünleri nelerdir, doğu anadolu bölgesinde yetişen tarım ürünleri haritası, doğu anadolu bölgesinde yetişen tarım ürünleri vikipedi, doğu anadolu bölgesinde yetişen tarım ürünleri, doğu anadolu bölgesinde yetişen başlıca tarım ürünleri, doğu anadolu bölgesi bölgesinde yetişen tarım ürünleri, , doğu anadolu bölgesinde en çok yetişen tarım ürünleri, doğu anadolu bölgesinde yetişen tarım ürünleri,